Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

18 lipca 2021 r.
14:04

Szkolenie motocyklistów w Lublinie. Czego można się nauczyć?

0 0 A A

Płynne zakręcanie, stabilna sylwetka i oczy dookoła głowy. Motocykliści z całej Polski zjechali w sobotę do Lublina, żeby podszkolić swoje umiejętności z techniki jazdy. Chcą poruszać się po drogach nie tylko pewniej, ale także bezpieczniej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Moto-Sekcja już kolejny rok organizuje szkolenia dla kierowców jednośladów, którzy chcą popracować nad swoją techniką jazdy. W sobotę odbyły się trzecie takie, bezpłatne zajęcia na torze w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy WORD Lublin przy ul. Grygowej. W planach są jeszcze dwa: w sierpniu tylko dla pań, a we wrześniu dla wszystkich chętnych.

Na sobotnich ćwiczeniach zameldowało się 57 motocyklistów i motocyklistek. Jak wyjaśnia Artur Lis, instruktor jazdy z Moto-Sekcji, zgłoszeń było jednak wielokrotnie więcej, bo aż 480. Niestety, zabrakło dla wszystkich miejsc.

– Kierowcy są podzieleni na dwie duże grupy po około 30 osób. Każda "trzydziestka" jest podzielona również na trzy grupy, bo mają trzy zadania do wykonania. Najpierw hamowanie awaryjne, raz z 50 km/h, drugi raz z 70 km/h. Później jest mały tor, na którym ćwiczą wszystkie techniki motocyklowe, czyli przeciwwagę, przeciwsiad i przeciwskręt. Trzecie zadanie to ćwiczenie tylko przeciwwagi, slalomy i tak dalej. Jak poradzą sobie z tym, to dzielimy wszystkich na dwie grupy – szybszą i wolniejszą – i jeżdżą po całym torze, pokazując, czego się nauczyli – opisuje Artur Lis.

Jednym z uczestników sobotniego szkolenia był pan Jarosław z Lublina. Od dwóch sezonów często wsiada na motocykl, ale wcześniej miał aż 20 lat przerwy od jazdy na jednośladzie. – Już drugi sezon przyjeżdżam tutaj na tor. W tym sezonie, razem ze swoja partnerką, zacząłem wypuszczać się w Polskę: Bieszczady, Mazury. I jest całkiem inna jazda po tych szkoleniach – przyznaje. – Przede wszystkim chodzi o technikę jazdy: wychylanie się z motocykla, przeciwwaga, przeciwskręty i hamowanie awaryjne, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy na drodze – dodaje.

– Nauczyłem się bardziej składać do zakrętów, żeby lepiej je pokonywać, bezpieczniej i stabilniej – mówi z kolei pan Bartłomiej z Warszawy, który na motocyklu jeździ regularnie od pięciu lat. Jak żartuje, jego największą pokusą na trasie jest prędkość. – Mimo że nie jadę jakoś powoli na trasach, to zdarza się, że kierowcy samochodów mnie wyprzedzają – śmieje się.

Z innej części Polski do Lublina przyjechał także pan Karol. – Chciałem, żeby na szkoleniu było dużo jazdy, a mało mówienia. Często się zdarzają takie szkolenia, że teorii jest bardzo dużo, a brakuje praktyki. Czasami też jest tak, że jest zbyt tłoczno i mało ćwiczeń się robi. Tutaj jest o tyle fajnie, że każdy ma szansę pojeździć – zaznacza kierowca jednośladu z Ostrowca Świętokrzyskiego z trzyletnim stażem.

Jaki jest największy "grzech" popełniany przez polskich kierowców? – Nie ukrywajmy, że prędkość jest takim stałym atrybutem. Zresztą, możemy to zobaczyć, wyjeżdżając na miasto. Jest ograniczenie do 50 km/h, a wszyscy jadą bardziej 70 km/h. A jak jest ograniczenie do 70 km/h, to wszyscy jadą bardziej do 90 km/h. To jest nagminne, co się wiążę później z sytuacją, w której przychodzi do hamowania. Mamy bardzo dużo zdarzeń, bo kierowcy samochodów i motocykli są nieświadomi, że te 20 km/h więcej zrobi strasznie dużą różnicę przy hamowaniu – podkreśla Artur Lis. I dodaje: – Tych rzeczy jest dużo więcej: zmiana pasów bez używania kierunkowskazów, niestosowanie się do świateł drogowych czy zabawa telefonem podczas jazdy.

W Ośrodku każdy kierowca – czy to motocykla, czy samochodu – może zapisać się na szkolenie z zakresu doskonalenia techniki jazdy. – Jeśli chodzi o samochody, to codziennie szkolimy kierowców. Codziennie można sobie wykupić jazdę indywidualną: godzinną, dwugodzinną z instruktorem techniki jazdy. Może być to jazda naszym samochodem albo takim autem, jakim się po prostu przyjedzie. Mamy świetnych instruktorów, którzy pomogą uświadomić sobie, co potrafimy, a nad czym jeszcze musimy popracować – zachęca Renata Bielecka, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Członkowie Koalicji Obywatelskiej wybierają dzisiaj swojego kandydata do wiosennych wyborów prezydenckich

Sikorski czy Trzaskowski? KO wybiera dzisiaj kandydata na prezydenta

Między ministrem spraw zagranicznych a prezydentem Warszawy działacze Platformy Obywatelskiej, ale też innych ugrupowań wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej wybierają dzisiaj swojego kandydata na wiosenne wybory prezydenckie.

Siatkarze z Lublina w dobrym stylu wywalczyli awans do 1/8 finału CEV Volleyball Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin zagra trzeci mecz w tym tygodniu. Tym razem na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn

Po awansie do 1/8 finału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin wraca do ligowych rozgrywek. Marcin Komenda i spółka zagrają w Olsztynie z tamtejszym Indykpolem AZS. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.30.

Zdobywca pierwszego miejsca - zdjęcia "Wawel we mgle" autorstwa Daniela Turbasy
galeria

Tak fotografują mistrzowie. Zabytki uwiecznione na zdjęciach

Znamy wyniki XXIX Międzynarodowego Biennale Fotografii „Zabytki”. Wydarzenie zgromadziło miłośników fotografii z kraju i zagranicy, oferując przestrzeń do ukazania artystycznej wizji dziedzictwa kulturowego.

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium